Prvá povolebná diskusia DEMDIS sa týkala limitov moci a obáv z jej zneužívania, ktoré často prichádzajú s výmenou vlády. Napriek existujúcim názorovým rozdielom z nej vzišiel silný konsenzus v otázkach dôvery a zodpovednosti. Podrobný DEMDIS report nájdete na tomto linku.
Najkonsenzuálnejšie názory
- Politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty. (2)
- Vláda by nemala zasahovať do nezávislosti justície. (0)
- Víťaz volieb by mal sledovať záujmy aj tých, ktorí ho nevolili (16)
- Problém je, že politici umne skrývajú svoj súkromný záujem za verejný. (5)
- Koalícia musí rešpektovať aj opozíciu a hľadať riešenia pre blaho ľudí v SR. (29)
- Moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne. (4)
- Ak neskončili vo väzení pre zneužívanie moci môžu neskär skončiť pre vlastizradu. (23)
- Slušnosť a poctivosť politikov sa dobre ukazuje na tom, ako sa zachovajú, keď sa ocitnú v konflikte záujmov. (52)
- Poslanci môžu zastupovať aj bez politických strán a majú byť odvolateľní. Odborné veci musia riešiť naši najlepší odborníci, nie politici. (25)
- Rovnomerné rozdelenie poslancov podľa regiónov a nie väčšina z BA (30)
- Médiá by mali byť strážnymi psami demokracie. (8)
- Netransparentné vládnutie otvára priestor pre korupciu a zneužívanie moci. (51)
- Prezidentka má dodržiavať ústavu a nie prezentovať svoj názor. (20)
- Keď nikomu okolo seba nemôžem dôverovať, radšej si pomôžem sám. (41)
- Demokracia stojí a padá na dôvere občanov. (40)
Konsenzus na dosah
Z diskusie vyplýva, že nám záleží na spoločnom dobre. Až 86% všetkých diskutujúcich je presvedčených, že vláda musí zastupovať aj tých, ktorí ju nevolili (16), a 82% ich súhlasilo, že (akákoľvek) koalícia musí rešpektovať aj svoju opozíciu, a hľadať riešenia pre všetkých (29). S podobnou istotou odmietame tolerovať zneužívanie moci - prekáža to až 93% diskutujúcim. (2) Za dobrý nástroj korekcie zneužívania považujeme vedomie, že podobne môže byť človek zneužitiu moci vystavený. (37) Až 70% diskutujúcich s týmto tvrdením súhlasí. Dobre si uvedomujeme, že demokracia stojí a padá na dôvere občanov. (40)
Menšiu istotu už nachádzame v otázkach obrany demokracie a vlády zákona. S tvrdením, že médiá majú byť strážnymi psami demokracie, (8) súhlasí 70% diskutujúcich, ale v skupine B ide iba o veľmi tesnú väčšinu 51%. 59% diskutujúcich tvrdí, že je demokratické odporovať nedemokratickej vláde, aj ak bola demokraticky zvolená. (14) Tu je rozdiel medzi skupinami markantný - v skupine A súhlasí 87%, v skupine B tesne prevažuje nesúhlas s 39 percentami.
Zaujímavé je, že si myslíme, že naša dôvera politikov zaväzuje. S tvrdením „Keď politici postrádajú dôveru občanov, cítia aj menší záväzok naplniť, čo pred voľbami sľúbili.” (38) súhlasí 64% diskutujúcich - väčšina v oboch skupinách.
Cítime, že demokracia je založená na dôvere a diskusii, a vzpierame sa zneužívaniu moci. V mnohých otázkach nemáme jasno, a je to tak v poriadku - len sa o tom nemôžeme prestať rozprávať.
Vidíme sa v ďalšej diskusii!