Aktuálna DEMDIS diskusia nám ukazuje, že túžba po mieri je jednotiacim motívom pre nás všetkých. Konsenzus sa ukazuje v silnej potrebe mierového dialógu, ktorý majú začať obe strany. Až 79% hlasujúcich verí, že Rusko by malo vstúpiť do mierového dialógu a 75% osôb súhlasí, že žiadna krajina by nemala zasahovať do vecí druhej a prekračovať hranice bez súhlasu. Je mier procesom, ktorý sa musíme snažiť budovať? Aké sú charakteristiky mieru, ktorý si prajeme?
Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime zhodu na podobách mierového usporiadania vzťahov našich východných susedov.
Hlasujte aspoň za sedem komentárov a budete zoskupení v názorových skupinách.
Ďakujeme, že diskutujete slušne!
Odpojiť Facebook účetKto sa zapojil?
Do diskusie o mieri sa zapojil rekordný počet – 1 131 diskutujúcich. Diskusia zároveň odhalila dve základné názorové skupiny, A a B. Skupinu A definuje podpora Ukrajine a odsúdenie ruskej vojenskej agresie. V skupine A si až 97% myslí, že Rusko je agresor a Ukrajine treba pomáhať. Pričom až 90% nesúhlasí s tým, aby sa Ukrajina vzdala územia s cieľom udržať mier.
Skupinu B definuje odpor voči NATO a USA. Až 75% osôb zo skupiny B si myslí, že príčinou vojny na Ukrajine je nenásytnosť USA a NATO. A takisto 84% si myslí, že NATO porušuje geopolitickú rovnováhu. Väčšina hlasujúcich v skupine B (75%) súhlasí s výrokom, že mier bude za 24 hodín, ak USA nebudú podporovať vojnu na Ukrajine a zrušia svoje základne v Európe.
Sme schopní nájsť konsenzus na definičných znakoch ideálneho mieru?
Udržateľnosť verzus spravodlivosť?
Požiadavku udržateľnosti v istom zmysle môžeme chápať ako stabilizačný prvok pre spoločnosť. Z prebiehajúcej diskusie vyplýva, že zatiaľ 65% verí, že udržateľným nie je mier, pri ktorom žijeme v neustálom strachu z agresora. Z diskusie tiež vyplýva konsenzus, že udržateľnosť mieru je závislá od zvyšovania ekonomických vzťahov a obchodu.
Mierna neistota panuje v tom, ako definujeme spravodlivosť mieru. Na jednej strane veríme, že spravodlivý mier je mýtus a vždy bude jedna strana, ktorá bude nespokojná, na druhej strane s výrokom, že v spravodlivom mieri by mal byť agresor potrestaný, súhlasí až 65%.
Stáva sa pre nás spravodlivosť neuchopiteľnou kvalitou mieru? Ako úlohu zohráva zodpovednosť za vojnové ťaženia?
Neutralita mierových rokovaní
Jedným z cieľov diskusie bolo zistiť, ako spoločnosť vníma možnosti medzinárodného spoločenstva vytvoriť priestor pre mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Pomerne silný konsenzus (71%) sa ukazuje aj na tom, že aj štát, ktorý odsúdil agresora, môže viesť mierové rokovania, ak je schopný udržať diplomatické vzťahy a neutralita štátu nie je dotknutá, ak poskytne humanitárnu pomoc.
Nejasné stále zostávajú otázky vojnových reparácií a prísnosti postihu agresora.
O projekte
DEMDIS je občianske združenie hľadajúce konsenzus v rozhádanej spoločnosti. Spolu s našim tímom organizujeme diskusie, zapájame do nich širokú verejnosť a dizajnujeme spoločensky prínosné technológie. Aj vďaka Vám tvoríme svet férovej a otvorenej diskusie.
Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s Vami. Viac o metodike nájdete na tomto linku. Live report z diskusie zas tu.
Ďakujeme za Vašu podporu!