Predídeme „Mníchovskému diktátu” na Ukrajine pod Trumpovou taktovkou?

Trumpov návrat sa nás najviac dotkne cez vojnu na Ukrajine. Očakávame, že Spojené štáty sa načas „stiahnu” z Európy. V otázke prevzatia zodpovednosti za podporu Ukrajiny sme rozdelení. Čo s tým? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Prečo chcú niektorí z nás nechať Ukrajinu v „štichu”, ak nechceme aby jej bol mier nadiktovaný, ale bol pre ňu spravodlivý a udržateľný? Alebo ju naďalej chceme podporovať, len si kladieme podmienky? A čo EÚ, má byť pri riešení vojny na Ukrajine aktívnejšia, alebo skôr bude „hrať druhé husle”?

Dokážeme ísť spoločne pod povrch?

Päť (zatiaľ) najkonsenzuálnejších názorov

💡
1. Európske krajiny sa musia pripraviť, že USA zvýši clá na európske tovary.
2. Trump v Bielom dome znamená zmeny, s ktorými sa budeme musieť v Európe a na Slovensku vyrovnať.
3. Americké záujmy budú viac v Indo-Pacifiku. Európa sa preto bude musieť postaviť na vlastné nohy.
4. EÚ by sa mala pripraviť na dôsledky obchodnej vojny medzi USA a Čínou.
5. Trumpova pozície izolácie USA môže EÚ pomôcť k väčšej samostatnosti.

Pripravená EÚ vs. EÚ v kríze

Napriek zhodám vidíme nielen nezhody, ale aj protichodné názory v skupinách. Prečo skupinu A napĺňa Trumpov návrat obavami, ak si myslí, že dnes je „EÚ na neho pripravenejšia”, alebo je ide len o zbožné prianie? Nemal by byť pre ňu povzbudením, ak si myslí, že s Trumpovým „odstupom” sa bude musieť EÚ postaviť na vlastné nohy, a stať sa samostatnejšou? Najmä, ak sa zhodujeme, že v oblasti obrany sú kroky EÚ nedostatočné.

A prečo je pre skupinu B Trumpov návrat nádejou, ak si myslí, že dôjde k posilneniu európskeho nacionalizmu, a tým k oslabeniu EÚ? Je to preto, že sa podľa nej EÚ nachádza v kríze, ktorá sa pod súčasným vedením bude ešte prehlbovať? A preto ďalšie štyri roky s Trumpom ukážu, že EÚ potrebuje vládu pevnej ruky?

Ako (ne)dosiahnuť mier na Ukrajine?

Nemyslíme si, že Trump rozhodne o zvýšení vojenskej podpory Ukrajiny, skôr sa domnievame, že na ňu bude vyvíjať „väčší tlak ako na Rusko”. Zhodne očakávame, že Trump bude vyvažovať, čo by znamenalo, že raz zatlačí na ukrajinskú stranu, inokedy na tú ruskú. Značí táto naša rozporuplnosť, že sa s Donaldom Trumpom do Bieleho domu vracia aj jeho nepredvídateľnosť?

Skupina A sa javí ako pesimistickejšia voči udržateľnosti „Trumpovho mieru” na Ukrajine, kdežto skupina B to vidí optimistickejšie. Zároveň však nachádzame zhodu na tom, že by mier na Ukrajine nemal pripomínať Mníchovský diktát, keď bolo rozhodnuté o nás, bez nás.

O projekte

OZ DEMDIS inovatívnymi metódami nachádza zhody a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o DEMDIS a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.