Neschopní politici a chýbajúca vízia - za nespokojnosť s EÚ si môžeme sami. Ako to zmeniť?

Nechceme sa izolovať a príčinu nespokojnosti vidíme v „neschopných politikoch” na Slovensku. Zároveň sa zhodujeme, že Slovensko by malo byť aktívnejšie na európskej šachovnici. Okrem vecných diskusií nám však chýba vízia a stratégia slovenskej „hry” v politike EÚ. Čo s tým?

Ako by teda mala vyzerať hra Slovenska v EÚ? A čo robiť pre to, aby sme sa necítili v Európe ako cudzinci?

Priebežné výsledky DEMDIS diskusie opäť ukazujú, že napriek (na prvý pohľad) priepastným rozdielom máme toho spoločného viac, než by sme čakali.

Zapojte sa preto do pokračovania diskusie a nachádzania spoločnej reči.

Hlasujte aspoň za sedem komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Odpojiť Facebook účet

Kto sa zatiaľ zapojil?

Do diskusie sa už zapojilo rekordných vyše 1 500 účastníkov. Hlavné rozdiely spočívajú v otázke postavenia a zotrvania Slovenska v EÚ. Nezhodujeme sa tiež v miere spokojnosti s jej fungovaním.

Skupina A sa vyznačuje jasným proeurópskym postojom a väčšina (93 %) z nich sa cíti Slovákmi a Európanmi zároveň. S fungovaním EÚ sú vo všeobecnosti spokojní, no vnímajú aj jej nedostatky.

Skupina B naproti tomu vníma isté výhody členstva, ale je presvedčená, že členstvom v EÚ viac strácame, než získavame. Až 42 % z nich sa necíti  ako Európan či Európanka. Skupina B pociťuje veľkú mieru nespokojnosti so spôsobom riadenia únie a so slovenskou reprezentáciou na jej pôde. Na čom sme sa teda dokázali zhodnúť?

Skutočne chceme európsku izoláciu?

Napriek tomu, že takmer polovica (43 %) diskutujúcich zo skupiny B si myslí, že Slovensko by sa malo izolovať od Európskej únie, s druhou skupinou sa zhodujú, že efektívna spolupráca nepopiera suverenitu.

Podobne (a paradoxne) však nachádzame konsenzus v tom, že „Slovensko by sa malo viac zapájať do politiky EÚ”. Nespokojní sme aj so svojou politickou reprezentáciou. Skupiny sa v drvivej väčšine zhodujú na tom, že za slabý hlas Slovenska v EÚ môžu „neschopní politici”. V každej zo skupín to takto vidí viac ako 80 % jej členov. Zhoda dokonca panuje aj na tom, že „pre slovenských politikov je ľahké zvaľovať vinu za svoje zlyhania na EÚ”.

V kontexte vyjadrených postojov sa tak požiadavka izolácie javí skôr ako zveličené vyjadrenie nespokojnosti s fungovaním EÚ. Pramení táto nespokojnosť z nedostatočnej a nekvalitnej účasti v Slovenska v európskej politike? A ako by mala vyzerať vízia „slovenskej ,hry’ a stratégie v politike EÚ”, ktorá nám zhodne chýba?

Vnímame nedostatok vecného dialógu a diskusie

Napriek značným nezhodám cítime potrebu diskutovať o postavení Slovenska na európskej šachovnici. Svedčí o tom nielen rekordný počet účastníkov, ale aj zhoda na tom, že „potrebujeme lepší dialóg medzi občanmi a európskymi inštitúciami”. Tento postoj sa prejavuje aj v zhode na tom, že „viac vecných diskusií o európskych záležitostiach by nám všetkým len prospelo” (96 % za v skupine A, 60 % v B).

Pre väčšinu z nás je európska identita, zdá sa, celkom samozrejmá a nemyslíme si, že Slovensko by vo svete malo stáť samo. Nespokojní sme so svojou reprezentáciou a s fungovaním spoločenstva, do ktorého patríme.

Ako si poradiť s touto dilemou? A čo by sme mali robiť pre to, aby sme sa v Európe necítili ako cudzinci?

Podeľte sa o váš názor v pokračovaní diskusie.

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku. Live report z diskusie môžete sledovať tu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.