Nenásilné demonštrácie nie sú prevratom. Mali by sme sa viac počúvať

Eskalácia napätia a rozvracanie našej súdržnosti vyhovuje akurát tým, ktorí chcú rozdelením panovať. Skrátka - mali by sme sa viac počúvať. Nie len to sú najsilnejšie zhody medzi dvomi svetonázorovými tábormi.

Máme za sebou už druhý týždeň od avizovaného pokusu o prevrat. Nie je na čase začať sa venovať problémom, ktoré nás reálne trápia?

Diskusiu o tom, kto tu rozvracia krajinu a prečo, sme otvorili 24. januára 2025 - teda bezprostredne po tom, ako premiér začal hovoriť, že Slovensko čelí pokusu o prevrat. Do diskusie sa zapojili aj čitatelia denníka Pravda.

💡
Najsilnejšie zhody

1. Mali by sme sa zjednotiť proti tým, čo tu šponujú atmosféru.

2. Eskalujú tí, ktorí chcú rozdeľovaním panovať.

3. Rešpektujem iný názor (teda aj protestujúcich).

4. Vláda bola legitímne a demokraticky zvolená procesom zvaným voľby, ale aj opozícia má právo na slušné nenásilné vyjadrenie názoru . Mali by sme sa naučiť navzájom počúvať.

5. Nenásilný protest nesmieme bez dôkazov označovať za pokus o prevrat. To je koniec demokracie.

Dve skupiny, dva pohľady

Diskutujúci zo skupiny A si jednoznačne myslia, že protestujúci nechcú rozvrátiť demokraciu, ale naopak ju ochrániť. Podľa účastníkov z tejto názorovej skupiny „strašiť prevratom” vyhovuje najmä tým, ktorý by tu chceli odpútavať pozornosť od vážnejších problémov. Aj preto „politik, ktorý by si dovolil strašiť vymysleným prevratom, by nemal k moci ani len pričuchnúť”. Trochu v rozpore s tým si diskutujúci z tohto tábora myslia, že naša krajina žiadnej snahe o rozvrátenie súdržnosti nečelí.

Skupina B je na strane druhej presvedčená, že za všetku eskaláciu môže opozícia, pretože s protestami začala hneď po prehratých voľbách. S tým kontrastuje absolútna zhoda členov tejto skupiny na tom, že rešpektujú názor protestujúcich. Len veľmi tesná (relatívna) väčšina tejto skupiny si však myslí, že nenásilný protest nie je možné bez dôkazov považovať za pokus o prevrat.

Najvyšší čas na vážnejšie výzvy krajiny?

Nezhodneme sa síce na tom, kto tým „šponovačom” je, objavili sme ale novú oblasť zhody. Je ňou práve tvrdenie, že by sme sa mali spoločne venovať podstatnejším problémom, než je údajný prevrat. Mali by sme sa navzájom počúvať, hľadať vecné riešenia, a venovať sa skutočne dôležitým témam.

Za jeden povraz - ale kam?

Z diskusie vyplýva, že by sme najradšej ťahali za jeden povraz, a venovali sa hľadaniu vecných riešení. Ako sa nám teda stalo, že sme sa zamotali do hádok o prevrate? So vzájomnou úctou chceme riešiť podstatnejšie témy, a rozhodne je z čoho vyberať.

A práve to je otázkou do budúcna: s riešením ktorej bezprostrednej výzvy začať skôr?

Vďaka za vašu účasť!

DEMDIS nefinancujú žiadni oligarchovia a zo štátu nemáme ani cent. No budovanie mostov nie je zadarmo a demokratické diskusie nemôžu byť lacné „šmejdy“. Minimalisticky, hravo a zmysluplne nás môžete podporiť cez: demdis.sk/membership

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.