K zmiereniu slovenskej spoločnosti po atentáte na premiéra nedošlo, nespokojnosť sa hromadí a zmiernenie nevraživosti je v nedohľadne. Tón sa vyostruje a zdá sa, že nie je nikto, kto by sa snažil o skutočnú debatu. Protesty k diskusii vedú len zriedka, a hoci sa zhodneme, že ich nechceme obmedzovať, komplexné riešenia neponúkajú. Dokážeme nájsť fóra, kde by to šlo?
Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor, kým sa ešte vieme navzájom počúvať!
Nevypočutie bolí
Nevypočutý občan sa nezriedka uchyľuje k agresivite, aby dal svoju nespokojnosť najavo. Prináša to len ďalšiu eskaláciu napätia, čo iné ale môže robiť? Nikto z nás sa nechce zmieriť s pocitom bezmocnosti a nevypočutia. V demokratickej spoločnosti je to tak v poriadku a správne. Preto by sme však mali mať k dispozícii fóra, priestory a príležitosti, kde môže každý prezentovať svoj názor a zvážiť aj názory iných.
Protesty sú legitímnou a dôležitou súčasťou demokratického procesu, nevedú však ku konkrétnym riešeniam, a nemusia tak napätiu a nespokojnosti poskytovať dostatočný ventil. Ako teda na vypočutie? Kde by sme chceli svoju nespokojnosť - nech už je spojená s čímkoľvek - ventilovať?
Čoho sa bojíme?
Mnohí sa zaklínajú debatou, hovoria o ochote diskutovať s kýmkoľvek, a predsa je fór, kde by k takýmto komplikovaným diskusiám dochádzalo, veľmi málo. Je to preto, že sa nemáme kde stretnúť, alebo sa nám v skutočnosti vlastne ani nechce?
V diskusii zaznieva aj názor, že bez politikov nemajú zmierenie ani spoločenské fóra zmysel. Čoho sa ale bojíme? Ak nás aj budú politici ignorovať, dialóg nám nemá ako ublížiť. V najhoršom prípade si „iba” budeme bližší, a znova o krok ďalej v hľadaní ľudskosti. A možno zistíme, že svojou snahou dokážeme motivovať aj politikov - sme predsa ich voliči. Toho sa však nemusíme báť my, ale tí, ktorí nás rozdeľujú.
O projekte
OZ DEMDIS inovatívnymi metódami nachádza zhody a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Aktuálna diskusia je súčasťou projektu „Zmierenie”, ktorého snahou je dostať sa pod povrch a hľadať nové spôsoby zmierňovania napätia v spoločnosti. Vytváranie mostov a priestoru pre férovú diskusiu podporilo slovenské zastúpenie Friedrich Ebert Stiftung. Viac informácií o DEMDIS a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.
Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.