Je Trump II. pre Európu šancou na novú suverenitu?

Trumpov návrat prináša pre Slovensko i Európu zmeny, s ktorými sa budeme musieť vyrovnať. Či už sa na ne tešíme alebo nie, zhodneme sa, že prichádzajú - v podpore Ukrajiny, v obchodnej politike i v našej vlastnej obrane. Povedie Trumpov nástup k oslabeniu Európy, alebo ju naopak “nakopne”?

Zhodujeme sa, že Trumpov návrat prináša zmeny, s ktorými sa budeme musieť na Slovensku i v Európe vyrovnať. Prijať väčšiu úlohu pri podpore brániacej sa Ukrajiny? Pripraviť sa na americké clá pre európsky priemysel či obchodnú vojnu vo svete? Bude Trump pre EÚ nakoniec znamenať oslabenie EÚ, či naopak, posilnenie jej samostatnosti, konkurencieschopnosti a suverenity?

Kým pre jednu skupinu diskutujúcich znamená Trumpove znovuzvolenie nádej a povzbudenie, druhú skupinu napĺňa skôr obavami.

Najväčší vplyv Trumpovho zvolenia za prezidenta zhodne vnímame v otázke vojny na Ukrajine. Zhodujeme sa, že Trump bude ráznejší než jeho predchodca. Kým prvá skupina si myslí, že Trump zastaví vojnu na Ukrajine, druhá sa obáva, že “Trumpov mier” na Ukrajine nebude udržateľný.

Potvrdia ďalšie štyri roky, že Európa potrebuje vládu pevnej ruky? Povzbudia nacionalizmus či snahy o oslabenie EÚ? Alebo Trumpova pozície izolácie USA pomôže EÚ k väčšej samostatnosti a obranyschopnosti?

Ako EÚ naloží s Trumpovym „kopancom”?

Očakávame, že vyššie clá Európsku úniu neminú. Trump ich môže uvaliť priamo na európsky priemysel, alebo nás zasiahnu v dôsledku obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Bez ohľadu na to, či je pre nás Trumpov návrat povzbudením, alebo dôvodom k obavám, zhodujeme sa, že môže zaostávajúcu európsku konkurencieschopnosť aj „nakopnúť”, a to práve svojím nezáujmom o EÚ.

Väčšia časť diskutujúcich očakáva, že Trumpova avizovaná obchodná politika Slovensko aj pre vysokú závislosť od automobilového priemyslu oslabí. Rozchádzame sa však v otázke, či nový americký prezident vôbec bude pre EÚ až tak významnou zmenou, vzhľadom na dlhodobé finančné a bezpečnostné nastavenie USA.

Ak Trump Ukrajinu opustí, čo bude s nami?

Keďže Trumpov návrat vnímame najviac cez otázku vojny na Ukrajine a prístup odchádzajúceho prezidenta Bidena podľa nás nikam nevedie, od staronového prezidenta USA očakávame najmä ráznosť.

Akú rolu má zohrať EÚ v prípade, že Trump vojenskú podporu Ukrajiny zníži? Mali by európske krajiny prevziať väčšiu časť z tejto podpory na seba?

Časť diskutujúcich je presvedčená, že Európa je bez americkej ochrany bezmocná, a od Trumpovej izolacionistickej politiky si sľubuje, že povedie k väčšej samostatnosti EÚ. Ako by však mala táto samostatnosť vyzerať?

Zhodujeme sa síce, že EÚ dnes nepodniká dostatočné kroky v oblasti obrany, rozchádzame sa však zároveň v otázke, či by európske krajiny mali na svoju obranu začať vynakladať aj viac ako 2 % svojho HDP? Ako by teda mala vyzerať tá suverenita EÚ, ktorú od Trumpovho zvolenia očakávame?

O projekte

OZ DEMDIS inovatívnymi metódami nachádza zhody a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o DEMDIS a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.