Bombardovanie civilistov je terorizmom. Do akej miery sú však zodpovední aj oni?

Nacionalistický a náboženský radikalizmus či násilie, ktoré plodí len ďalšie násilie… Nielen v tom zhodne vidíme príčiny izraelsko-palestínskeho konfliktu. Ako sa teda k nemu postaviť? Zapojte sa do diskusie!

Kde ležia hranice zodpovednosti občanov za chyby ich politickej reprezentácie?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime spoločné riešenia!

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Hlasujte aspoň za sedem komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Kto sa zapojil?

Diskusia nám odhalila dve dominantné názorové skupiny A a B, ktoré vznikli automaticky na základe hlasovania zúčastnených. Hlavné štiepiace línie spočívali v otázke podpory jednotlivých strán, forme primeranej reakcie Izraela, či vo vnímaní niektorých paralel s vojnou na Ukrajine.

Skupina A vo väčšine podporuje Palestínu (55 %) a nepodporuje Izrael (70 %), ktorý by sa mal viac sústrediť na oslobodzovanie rukojemníkov, než na bombardovanie Pásma Gazy. Táto skupina je zároveň presvedčená, že „Izrael je zločinecký štát, ktorý sa dopustil a stále dopúšťa série vojnových zločinov a genocídy palestínskeho obyvateľstva“. Problém taktiež vidí v pokrytectve Západu, keď ruské nivočenie Ukrajiny označuje za terorizmus, no Izrael „sa len bráni“. Azda aj preto tento konflikt nepovažuje (oproti ruskej agresii) za čiernobiely, lebo maslo na hlave majú obe strany.

Takmer polovica skupiny A (40 %) podporuje Rusko, a zároveň cielenú deštrukciu civilnej infraštruktúry (energie, voda a pod.) považuje za terorizmus. Riešenie vidí v okamžitom prímerí a pokoji zbraní.

Skupina B v kontraste vo väčšine podporuje Izrael (61 %). Tá je presvedčená, že Izrael má plné právo brániť sa a jeho odpoveď by mala byť tvrdá. Vyše polovica zo skupiny si myslí, že „teroristický Hamas musí byť zlikvidovaný aj za cenu civilných obetí“. V drvivej väčšine skupina zároveň nesúhlasí, že „Izrael je zločinecký štát, ktorý sa dopustil a stále dopúšťa serie vojnových zločinov a genocídy palestínskeho obyvateľstva“.

Vo svetle rusko-ukrajinského konfliktu väčšina diskutujúcich zo skupiny B podporuje Ukrajinu (69 %) a rovnako ako skupina A ho vníma ako čiernobiely. Rozdiel spočíva najmä v názore, že „Rusko nie je také ohrozované Ukrajinou, ako Izrael Hamasom“, s ktorým sa skupina B väčšinovo stotožňuje (69 %).

Priebežné najkonsenzuálnejšie názory

  1. Aj pri vojne treba dodržiavať pravidlá humanizmu a medzinárodné právo. (32)
  2. Násilie plodí len ďalšie násilie. (5)
  3. Odsudzovanie násilia jednej strany automaticky neznamená podporu tej druhej. (12)
  4. Spoluzodpovedných treba tvrdo potrestať. (23)
  5. Pokým existujú aj iné riešenia, tak civilné obete sú neprijateľnou cenou za národnú bezpečnosť. (11)
  6. Zverstvá jednej strany nemôžu legitimizovať zverstvá druhej. Ačohentizmus zabíja vecnú diskusiu! (13)
  7. Ak svoje nároky opierame o náboženstvo a nadprirodzeno, umiera vecná diskusia. Každý má svoju svätú pravdu, z ktorej neustúpi. (14)
  8. Ľudia nesú zvieratá, aby ich niekto podrezával, aj vojna má svoje pravidlá, ale svet to prestáva vidieť. (42)
  9. Arabské krajiny by mali uznať právo Izraela na existenciu a garantovať jeho bezpečnosť, pokiaľ Izrael umožní vytvoriť Palestínčanom štát. (45)
  10. Ak sa k ľuďom správame ako k zvieratám, tak sa aj ako zvery budú správať. (10)

Majú trpieť aj civilisti?

Konsenzus existuje a so správnym prístupom je na dosah. Z diskusie však vyplývajú aj viaceré otvorené otázky a nevyriešené názorové konflikty. Jedným z nich je otázka zodpovednosti občanov za chyby ich politickej reprezentácie. Zhodu totiž nachádzame aj na dvoch protichodných postojoch: „Občania sú zodpovední, ak sa nebúria proti teroru ich politickej reprezentácie“, a „Občania by nemali trpieť pre teror svojej politickej reprezentácie“. Táto otázka pritom rezonuje aj pri hodnotení postojov ruského obyvateľstva, kde sa názory na zodpovednosť bežných občanov líšia. Ako sa teda s touto dilemou vyrovnať?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime spoločné odpovede!

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku. Kompletný report nájdete tu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.