Aké hodnoty sú pre demokraciu v Česku kľúčové? (Výstupy prvej demograficky reprezentatívnej diskusie)

Ako je vnímaná demokracia v Česku? Na túto otázku sme hľadali odpoveď v prvej demograficky reprezentatívnej DEMDIS diskusii v spolupráci s analytickým ústavom STEM. Čo sme zistili?

Rok 2024 bol pre DEMDIS bohatý na zahraničné projekty a spolupráce. Jedného z nových partnerov sme našli v Českej republike - s ponukou na spoluprácu nás oslovil renomovaný analytický ústav STEM. Koncom septembra k 35. výročiu Nežnej revolúcie STEM realizoval prieskum o vnímaní demokracie v českej verejnosti, ktorého účastníci dostali možnosť zúčastniť sa následnej DEMDIS diskusie.

Diskusia sa uskutočnila na demograficky reprezentatívnej vzorke 656 účastníkov. Pýtali sme sa na hodnoty, ktoré diskutujúci považujú za dôležité, na názor na fungovanie demokracie i na to, čo ju ohrozuje. Účastníci prejavili o diskusiu veľký záujem. Priemerný počet zahlasovaní na jedného účastníka i doplnené komentáre vysoko presiahli bežné štatistiky (109 priemerných zahlasovaní jedného účastníka).

Česká demokracia

Zásadné konsenzy v diskusii sa týkali najmä garancií demokracie - diskutujúci sa zhodli na dôležitosti slobodných a nezávislých médií, ale aj na tom, že vláda musí spravovať štát v prospech všetkých, nielen svojich voličov. Veľká väčšina všetkých diskutujúcich zároveň vyhlásila, že si je ochotná sadnúť za stôl s názorovými oponentami a hľadať spoločne riešenia spoločenských problémov. Aj tu sa nám ukazuje, aké dôležité je nachádzať a uplatňovať nové demokratické prístupy a nástroje.

Najväčšie štiepenie proti tomu nastávalo v otázkach praktického výkonu demokracie. Skupina A bola napríklad presvedčená, že na hlasy ľudí, ako sú oni, sa v Česku v politických debatách a pri rozhodovaní zabúda, kdežto skupina B toto presvedčenie nezdieľala. Tento pocit nevypočutia stál za mnohými ďalšími štiepeniami. Práve v konfrontácii s deklarovanou ochotou hľadať spoločné riešenia v moderovanej diskusii sa tu ponúka priestor tento dlhodobý problém riešiť.

Českú demokraciu 35 rokov po Nežnej revolúcii považuje za krehkú absolútna väčšina diskutujúcich. Dobrou správou je, že sú zároveň odhodlaní ju brániť. Otvorená diskusia je k posilneniu demokracie dobrým prvým krokom.

Čo nezistíme bežným prieskumom?

Jedným z hlavných prínosov spolupráce je vysoká expresivita názorov účastníkov. V bežnom prieskume verejnej mienky môžu respondenti odpovedať iba na otázky, ktoré im položí zadávateľ. V DEMDIS diskusii môžu účastníci pridávať vlastné názory, o ktorých ostatní následne hlasujú. Tento nástroj umožňuje nielen upresnenie názorov, ale aj zaradenie nových - v tejto diskusii sa napríklad ukázala dôležitosť ekonomického komponentu slobody alebo obavy z vojnového konfliktu.

Diskutujúci opakovane zdôrazňovali vplyv životnej úrovne na svoje vnímanie demokracie. Aktívna participácia, teda dopĺňanie komentárov a počet zahlasovaní nám taktiež môžu odhaliť nové poznatky o tom, aké témy považujú diskutujúci za dôležité. Oboje nám DEMDIS diskusia umožňuje merať. V skratke je možné povedať, že čím viac komentárov priemerný diskutujúci pridá a za čím viac zahlasuje, tým väčší záujem o danú tému má. V tomto prípade oboje - aj pridané komentáre, aj priemerný počet zahlasovaní - niekoľkonásobne prekročili bežný priemer ostatných DEMDIS diskusií.

Unikátna metóda vytvárania názorových skupín nám zároveň umožňuje obohatiť bežný prieskum verejnej mienky o ďalšie roviny. Vieme odhaliť zásadné konsenzy, ktoré by inak mohli zostať skryté pod silnejšie pociťovanými rozpormi. Je normálne, že problémy pociťujeme silnejšie, než zhody, no bola by škoda, keby sme pre to na spoločné hodnoty zabudli. V prípade diskusie pre STEM sa diskutujúci opakovane zhodli na hodnotách slobody a demokracie, i keď mali významne rozdielne názory na to, ako sú v súčasnosti napĺňané. Spojenie prieskumu verejnej mienky a diskusie nám umožňuje doplniť klasický reprezentatívny prieskum o nové dimenzie expresivity bez toho, aby sme stratili na presnosti. Dostávame tak komplexnejší obraz o postojoch a názoroch našich spoločností.

Nad rámec debaty

Prínos spolupráce s prieskumnou agentúrou leží pre DEMDIS primárne vo dvoch rovinách. Jednou je reprezentatívnosť vzorky, a druhou väčšia hĺbka dát, ktoré vypovedajú o diskutujúcich. Bežná DEMDIS diskusia mapuje postoje a názory prítomné v spoločnosti. Odhaľuje ich rozdiely a prieniky, no robí tak bez nároku na reprezentativitu vo vzťahu k populácii. Inými slovami – naznačuje nám, čo si niektorí ľudia myslia, ale nie, aké percento obyvateľov krajiny si danú vec myslí. Tento dôležitý komponent, totiž názorovú reprezentativitu, doplnil v našej spolupráci analytický ústav, ktorá s reprezentatívnou vzorkou bežne pracuje.

Vklad analytického ústavu nám zároveň prináša lepší prehľad o demografických údajoch diskutujúcich. Vieme tak napríklad povedať, aký podiel z diskutujúcich zastávajúcich určitý názor spadá do akej vekovej kategórie, alebo do akej voličskej skupiny spadajú, prípadne ako sú spokojní so súčasnou vládou. V spolupráci sa tak o svojich názoroch a o tom, aké sú frekventované a kto ich zastáva, dozvedieť oveľa viac, než by priniesol či už klasický prieskum verejnej mienky, alebo DEMDIS diskusia.

Znovu a znovu sa nám potvrdzuje dôležitosť spolupráce a debaty. Kombináciou klasických postupov a inovácii dokážeme zistiť mnoho nového, a posunúť sa tak k porozumeniu. Dúfame, že sa nám v blízkej budúcnosti podarí podobný formát realizovať aj na Slovensku, pretože si myslíme, že ide o dôležitý krok ku zmiereniu a tolerancii, po ktorých naša rozdelená spoločnosť volá.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.