Výsledky diskusie nám ukazujú, že zatiaľ čo je Trumpov návrat pre skupinu A nádejou a povzbudením, tak skupinu B napĺňa obavami. Účastníci diskusie sa „štiepia” na prístupe k riešeniu vojny na Ukrajine, kde vnímajú najväčší vplyv Trumpovho zvolenia, ktorý bude formovať aj našu t.j. európsku bezpečnosť.
Skupina A je optimickejšia voči Trumpovej „misii” zastaviť vojnu na Ukrajine, kdežto skupina B to vidí opačne. Zároveň sa však zhodujeme na tom, že „nech Trump urobí čokoľvek, stále tu bude skupina ľudí, ktorej mier a ani prímerie na Ukrajine nevyhovuje a urobí všetko preto, aby sa tak nestalo”. Naproti tomu si skupina A myslí, že Trumpov mier bude udržateľný, kdežto skupina B oponuje.
Avšak, za akú „cenu”? Síce sa skupina A nestotožňuje s tým, aby sa zopakoval Mníchovský diktát, nesúhlasí však s tým, že „najsilnejšie európske krajiny nesmú nikdy pripustiť úplne splnenie Putinovho zámeru - dobytie celej Ukrajiny”.
A akú úlohu by v tomto mala napokon zohrať EÚ, ak sa zhodujeme na tom, že Trump skôr nezvýši vojenskú podporu Ukrajiny? Zatiaľ čo skupina A si myslí, že by EÚ nemala vôbec podporovať Ukrajinu, či už vojensky, finančne, alebo humanitárne, tak skupina B zastáva názor, že by mala EÚ po znížení vojenskej podpory Ukrajiny na seba vziať jej väčšiu časť.
1. Európske krajiny sa musia pripraviť, že USA zvýši clá na európske tovary.
2. Trump v Bielom dome znamená zmeny, s ktorými sa budeme musieť v Európe a na Slovensku vyrovnať.
3. EÚ by sa mala pripraviť na dôsledky obchodnej vojny medzi USA a Čínou.
4. Trumpova zmena obchodnej politiky negatívne zasiahne aj nás na Slovensku, vzhľadom na previazanosť s nemeckou ekonomikou a vysokú závislosť od automobilového priemyslu.
5. Americké záujmy budú viac v Indo-Pacifiku. Európa sa preto bude musieť postaviť na vlastné nohy.
6. Trumpova pozícia izolácie USA môže EÚ pomôcť k väčšej samostatnosti.
7. Či v Bielom dome sedí Trump alebo Biden, stále platí, že americké záujmy sú len jedny.
8. Najväčší vplyv Trumpovho zvolenia za prezidenta vnímam v otázke vojny na Ukrajine, ktorá je naším susedom.
9. Trump môže svojím prístupom NATO oslabiť, a to nás zásadne ovplyvní.
10. Súčasný prístup Bidena k Ukrajine nevedie nikam. Trump bude ráznejší.
Stane sa EÚ sebestačnejšou?
Zhodne očakávame nielen zvýšené clá na európske tovary, ale aj „vypuknutie” obchodnej vojny medzi USA a Čínou, na ktoré sa budeme musieť pripraviť. Myslíme, že „otočenie” kurzu obchodnej politiky USA nás nepriaznivo zasiahne pre previazanosť Slovenska s nemeckou ekonomikou a vysokou závislosťou od automobilového priemyslu.
Súhlasíme, že sa EÚ pod súčasným vedením nachádza v kríze, ktorá môže pokračovať. Zhodujeme sa však, že Trumpov „odstup” môže EÚ pomôcť v osamostatnení sa, avšak ak na tom členské štáty „zamakajú”. Zároveň sú naše „vyhliadky” pesimistické, keďže EÚ podľa nás nenapĺňa ambície politickej, vojenskej či ekonomickej veľmoci.
Koľko (nie) je dosť na našu obranu?
Podľa skupiny A sú 2 % HDP na obranu postačujúce, zatiaľ čo skupina je B voči tomu skeptickejšia, keď sa prikláňa k vyšší výdavkom. Dobehnú tak členské štáty „zameškané”, ak sa zhodujeme, že EÚ nepodniká dostatočné kroky v oblasti obrany?
Naproti tomu si nemyslíme, že je Európa bez ochrany USA bezmocná. Naopak, o tom, či bude efektívnejšia, konkurencieschopná, obranyschopná sa podľa nás spoločne rozhoduje v Bruseli, nie vo Washingtone. Avšak, ak sa skupina A viac prikláňa k tomu, že európska obrana nie je bez USA bezmocná, prečo si myslí, že aj o našej obranyschopnosti sa skôr rozhoduje vo Washingtone, ako v Bruseli?
Trump II. ako príležitosť na európsky budíček
Zatiaľ čo sa zhodujeme na tom, čo bude Trumpov návrat znamenať pre našu ekonomiku, tak sa nám rôznia pohľady na riešenie vojny na Ukrajiny, ktoré bude ovplyvňovať aj našu bezpečnosť, a na to, akú rolu má EÚ zohrávať. Niektorí očakávajú od Trumpovho návratu ráznosť, zatiaľ čo sa druhí obávajú, aj pre jeho nepredvídateľnosť. Nateraz nie je jasné, či sa táto prezidentská výmena pretaví do sebestačnejšej EÚ, alebo naopak, v kombinácii s jej „slabnúcim” postavením, ktoré vnímame, a (očakávaným) Trumpovým prístupom k Ukrajine, „oslabí” základy, na ktorých stojí aj európska bezpečnosť.