Vraví sa, že najlepšie je učiť sa zo skúseností a chýb druhých. Výzvou však je, keď väčšina vašich aktivít zachádza za horizont odskúšaného. Skrátka ťažko sa učiť zo skúseností, ktoré nik ešte nezažil. O to viac vidíme zmysel v zdieľaní lekcií, ktoré sme nadobudli posledný rok. V tomto krátkom zhrnutí nájdete šesť zásadných a neoceniteľných lekcii, ktoré nám priniesol divoký rok 2024.
1. Mladí chcú prispievať k lepšiemu Slovensku, nevedia však ako.
Rok 2024 sme vďaka projektu Mozaika lokálnej zmeny a s podporou PDCS odštartovali šnúrou DEMDIS workshopov po 8 stredných školách. Do sveta demokratickej diskusie sme zapojili vyše 260 študentov zo škôl mimo krajský miest.
Zdvihnutým prstom bola (a stále je) vysoká popularita témy odchodu zo Slovenska, ktorú si žiaci vyberali dobrovoľne. Modelové DEMDIS diskusie v triedach nám však ukázali, že osud Slovenska mladým ľuďom nie je ľahostajný a majú chuť prispievať k tomu, aby sa nám tu všetkým žilo lepšie - v krajine, ktorá je slobodná, demokratická a spravodlivá.
Frustrácia z toho, že nevedia ako na to, nie je dôvodom hádzať „flintu do žita”. Práve naopak. Je výzvou a nádejou, že demokratické inovácie môžu za srdce chytiť aj tých, ktorí na prvý pohľad nad Slovenskom „zlomili palicu”.
2. Neexistujú „leniví” občania, len zle nadizajnované „hry”.
Pocit bezmocnosti, nevypočutia a frustrácie je prítomný nie len u mladých na Slovensku, ale aj v Česku a Poľsku. Do diskusií v rámci Youth Dialogue Forum 2024 na tému angažovania sa v občianskej spoločnosti sa zapojilo takmer 800 mladých z troch krajín. 20 z nich sme náhodným výberom pozvali na živé deliberatívne fórum v Krakove.
Tento prvý medzinárodný a gamifikovaný proces, ktorý kombinoval technológie so živými diskusiami, nám ukázal, že inovatívne prístupy zapájania občanov do demokratických procesov fungujú. Inovatívne priestory férovej a otvorenej diskusie majú kapacitu vypočuť nevypočutých, a odbúravať pocit bezmocnosti. V tomto kontexte sa nám potvrdilo, že v skutočnosti neexistujú neangažovaní, či leniví občania, len zle nadizajnované hry a (participatívne) procesy.
Vytváranie lákavých a zmysluplných príležitostí na angažovanie sa v občianskej spoločnosti či participatívnych projetkoch je nevyhnutnosťou pre vychádzanie z bublín a dosahovaniu pozitívnej spoločenskej zmeny.
3. Rozdelenie spoločnosti nás trápi, chceme prispievať k spoločenskému zmieru.
Dlhodobo vypätá atmosféra v máji vyeskalovala pokusom o atentát na premiéra. Dúfajúc, že pôjde o budíček a impulz na otvorenie témy zhubnej polarizácie sme uskutočnili komplexný blok DEMDIS diskusií na tému zmierenia v spoločnosti. Na základe výsledkov 3 diskusií, do ktorých sa zapojilo takmer 2500 obyvateľov Slovenska sme nie len lepšie porozumeli situácii, ale aj vytvorili odporúčania pre lepšie spolunažívanie napriek názorovým odlišnostiam.
Intenzívne rozdelenie spoločnosti nás trápi a chceme s tým niečo robiť. Riešenia vidíme nie len na individuálnej úrovni a v tom, že so zmierovaním musíme začať vo vlastnom okolí, ale aj na systémovej úrovni. Dlhodobo zanedbávané nevypočutie vedie len k radikalizácii. Riešenie v podobe organizovania nových verejných fór férovej a otvorenej diskusie s občanmi je na Slovensku neprebádanou, no nádejnou cestou. Vízia DEMDIS v uskutočňovaní nových foriem deliberatívnej demokracie má nie len praktický zmysel a teoretické zázemie, ale aj požiadavku zo strany verejnosti naprieč (na prvý pohľad nezmieriteľnými) tábormi.
4. S dobrým nápadom aj iniciatívy z „malých” krajín rezonujú vo „veľkej” Európe.
Motýlí efekt funguje - rok 2024 sa niesol aj v znamení reprezentácie DEMDIS a Slovenska v Európe. V máji nás príjemne prekvapil titul národných víťazov Európskej ceny Karola Veľkého pre mládež. To sa spojilo s prijatím do programu Young Leaders for Emerging Future, pod záštitou organizácie hýbateľov spoločenských zmien - Ashoka. Semiačka týchto spoluprác sa nakoniec premietli do toho, že o svete demokratickej diskusie bolo počuť napríklad v Aachene, Varšave, Madride, Hamburgu, Bruseli, Prahe či Krakove. To nám potvrdzuje, že s misiou a víziou DEMDIS sme na európskom „tepe dňa” a že aj dobré nápady z malých krajín môžu prekvapivo intenzívne rezonovať vo „veľkej Európe”.
5. DEMDIS diskusie majú svoje zmysluplné miesto v komunitách.
Začiatkom roka sme sa usilovali o rekalibráciu zamerania DEMDIS pod vplyvom novootvorených dverí. Neúspešne. Počas ostatného roka sa nové dvere a priestory pre demokratickú diskusiu naďalej otvárali. Metódy DEMDIS majú zmysel nie len pri obrusovaní hrán spoločenských konfliktov, ale aj v rámci menší komunít a spoločenstiev. Úspešne sme zrealizovali viaceré interné diskusie vo firmách, komunitách či organizáciách na témy, ktoré boli pre dané spoločenstvo pálčivé. Dobrý príkladom sú aj mestské diskusie, ktoré sme robili v Bratislave a Trnave.
Demokracie nie je nikdy dosť. Či ide o korporátne spoločnosti, alebo komunity, ktoré pod tlakom náročnej terénnej práce nenachádzajú dostatok priestoru na otvorený dialóg - tam všade nachádzame priestor na realizáciu zmysluplných DEMDIS diskusií. Na základe našich skúsenosti zisťujeme, že sú efektívnym nástrojom „zmocňovania” a demokratizácie komunít. A to by sme mali naďalej kultivovať nie len na celospoločenskej úrovni.
6. Nenaplnený potenciál demokratických inovácií a nových fór slušnej diskusie je väčší než by sme predpokladali.
Vytvárajme svety férovej a otvorenej diskusie. Táto ašpirácia je nie len dlhodobou víziou DEMDIS ale aj zhodnou požiadavkou naprieč rôznymi tábormi. To, že vo vyspelejších demokraciách sú občianske zhromaždenia „mainstreamom” neznamená, že by sme mali neustále len dobiehať vynájdené koleso. Skúsenosti s Youth Dialogue Forum, blokom „Na ceste k zmiereniu” ako aj nespočetné rozhovory s aktérmi, ktorí sa témam participatívnej a deliberatívnej demokracie venujú nám opakovane potvrdzujú, že priestor na inovácie ani zďaleka nebol vyčerpaný. Prečo by nemohli byť krajiny strednej Európy priekopníkmi v demokratických inováciách?
V DEMDIS budeme aj naďalej tvoriť inovatívne svety férovej a otvorenej diskusie. A to tak, aby sme si aj o tri roky mohli povedať, že sme spravili všetko čo bolo v našich silách pre naplnenie ideálov demokratickej diskusie. Pretože všetci sme na jednej lodi. Sme na nej s vami. Buďte s nami.