Domáce násilie, rozhádanosť, narastajúca nenávisť či alkoholizmus. Práve to sú najvypuklejšie nebezpečenstvá ohrozujúce rodinu, ktoré sme zhodne identifikovali v aktuálnej diskusii.
Rodinu zároveň nevnímame len ako otca, matku a dieťa, zapadá do nej aj širší okruh ľudí. Dôležité je predovšetkým, aby prinášala lásku a sociálnu stabilitu jej členom. Prečo potom vedieme kultúrne vojny?
Zapojte sa do prebiehajúcej diskusie a nájdime spoločnú reč v pestrofarebnej, no polarizovanej spoločnosti.
Prepojením svojho Facebook profilu s konverzáciou máte možnosť prezentovať svoje originálne názory pod vlastným menom. Okrem toho ak sa do konverzácie zapojíte z rôznych zariadení, vždy uvidíte len tie komentáre, o ktorých ste ešte nehlasovali. Facebook nesleduje vaše aktivity na našej stránke. Viac info nájdete tu.
Čo stojí za vnímaným úpadkom rodiny?
Samotný pojem rodina – kto ju môže tvoriť, kto koho a ako môže vychovávať – vzbudzuje v spoločnosti rozruch. Vzájomná diskusia však ukazuje, že napriek odlišnostiam sme schopní nachádzať spoločnú reč. Rodinu podľa účastníkov diskusie ohrozujú najmä vnútorné faktory, ako sú „alkoholizmus”, „domáce násilie” či „celospoločenská nestabilita, rozhádanosť a narastajúca nenávisť”.
Diskutujúci tiež vnímajú „nedostatok podpory zo strany štátu” ako jednu z príčin jej ohrozenia. Pomerná zhoda označuje za vinníka aj „médiá, promiskuitu, peniaze a ego”.
Aké názorové skupiny sa zúčastnili?
Tak ako to pociťujeme v spoločnosti, tak aj v tejto diskusii sa vyskytujú dve dominantné názorové skupiny. Diskutujúci z prvej skupiny A sú názoru, že pojem tradičnej rodiny zneužívajú najmä populisti „na zakrytie iných motívov,” akými sú napríklad homofóbia a xenofóbia. Okrem toho si myslia, že „väčšina by nemala diktovať menšine, ako majú žiť svoje životy”.
Účastníci z druhej skupiny B vnímajú ako ohrozenie rodiny aj LGBTI komunitu. Na druhej strane však „nemajú nič proti registrovaným partnerstvám, ale aby vychovávali deti dve osoby rovnakého pohlavia, je nebezpečné pre zdravý vývoj detí”. Hlavná deliaca línia tak reflektuje aktuálnu spoločenskú polarizáciu aj na túto kultúrnu tému.
Kompletný Polis report aktuálnej diskusie nájdete na tomto linku.