Prezidentská (ne)kampaň bez témy a diskusií. Anomália či nový trend?

Chceme prezidenta, ktorý bude dbať o blaho občanov viac ako o podporu svojich politických spojencov. Nemal by sa však báť konfrontácie s protikandidátmi, lebo aj oni reprezentujú názory občanov Slovenska. Aj na tom nachádzame zhodu v aktuálnej DEMDIS diskusii. Zapojte sa do jej pokračovania!

Veľká väčšina diskutujúcich už síce našla kandidáta, ktorého bude voliť za prezidenta bez pochybností, zároveň však nie sme spokojní s verejnou diskusiou a kampaňou. Zhodujeme sa na potrebe transparentného financovania a chýbajú nám najmä vzájomné diskusie kandidátov, kde by mohli svoje myšlienky konfrontovať.

Je táto prezidentská kampaň skôr nudná a nevýrazná alebo pokojná a konečne nie až tak vyhrotená? Potrebuje Slovensko vyvážiť mocenské sily v štáte, alebo naopak na všetkých úrovniach zjednotené politické vedenie?

Zapojte sa do diskusie a nachádzajme spoločné riešenia!

Zahlasujte za aspoň 7 komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

V čom spočíva konflikt?

Diskutujúci sa pri hodnotení tejto prezidentskej kampane delili najmä v pohľade na úroveň verejnej diskusie, a na aktuálny význam výberu prezidenta. Podľa svojich názorov boli automaticky rozdelení do dvoch názorových skupín.

Skupina A je charakteristická spokojnosťou s tým, že táto prezidentská kampaň nie je v porovnaní s nedávnymi parlamentnými voľbami až taká vyhrotená. S verejnou diskusiou v kampani sú skôr spokojní.

Diskutujúci združení do skupiny A odmietajú názor, že tieto voľby sú súbojom o úplné ovládnutie Slovenska, a naopak tvrdia, že Slovensko potrebuje na všetkých úrovniach zjednotené politické vedenie.

Skupinu B tvoria najmä ľudia, ktorí sú s kampaňou jednoznačne nespokojní a považujú ju za menej výraznú. Chýbajú im spoločné diskusie kandidátov, kde by mohli svoje myšlienky vzájomne konfrontovať. Sú totiž presvedčení, že ak sa kandidát vyhýba debate s protikandidátmi, znižuje tým úroveň verejnej diskusie a tiež oberá občanov o možnosť uvedomelo a informovane sa rozhodnúť.

V skupine B tiež tie prevláda názor, že v týchto prezidentských voľbách ide najmä o budúce zahranično-politické smerovanie Slovenska, a že voľby sú tiež súbojom o úplné ovládnutie Slovenska. Od prezidenta totiž jednoznačne očakávajú, že bude okrem iných úloh aj vyvažovať mocenské sily v štáte.

Skutočný líder sa nebojí diskutovať

Zhodujeme sa, že hlava štátu musí dbať viac o blaho občanov, než svojich politických spojencov. Zároveň totiž uznávame, že prezident musí okrem iných úloh aj vyvažovať mocenské sily v štáte.

Jeden z najkonsenzuálnejších názorov ukazuje, že väčšina diskutujúcich si už svojho kandidáta vybrala. Kým v predchádzajúcich prezidentských voľbách sa veľa hovorilo o „vynútenej” voľbe „menšieho zla”, zdá sa, že táto menej výrazná kampaň našla tých pravých kandidátov. Jednoznačne sa totiž zhodujeme, že svojho favorita tentokrát budeme voliť bez pochybností. O čom to svedčí?

V oboch skupinách jednoznačne prevláda názor, že kampaň by mala byť transparentná, a mali by sme vedieť, od koho komu smerujú peniaze. Na rozdiel od skupiny A ale v skupine B vnímajú diskutujúci transparentnosť komplexnejšie a dôslednejšie.

Jednoznačne deklarujú, že ak je kandidát štátnym funkcionárom, nemal by na kampaň využívať aj ľudské a materiálne kapacity štátu súvisiace s jeho funkciou. Zároveň však prevažná časť diskutujúcich z oboch skupín uznáva, že „skrytej” kampani, tváriacej sa ako výkon pracovných povinností, nemožno úplne zabrániť.

Napriek väčšinovej spokojnosti diskutujúcich s minimálne jedným kandidátom nie sme spokojní s úrovňou verejnej diskusie. Deklarujeme, že favorit by sa nemal báť konfrontácie s protikandidátmi, lebo aj oni reprezentujú názory občanov Slovenska. Takmer tretina diskutujúcich si však nemyslí, že vyhýbaním sa konfrontácii s protikandidátmi klesá úroveň verejnej diskusie.

Kam s tým?

Čo teda čakáme od predvolebnej kampane, ak nie vyššiu informovanosť? Nepotrebujeme vedieť viac o kandidátoch, ich plánoch, predstavách a spôsobe uvažovania? Zdá sa, že si myslíme, že svojich vlastných favoritov poznáme dobre.

Poznáme ale dosť dobre aj situáciu, v ktorej táto voľba prebieha? Vieme, o čo ide v prezidentských voľbách?

Každý tretí diskutujúci uviedol, že nevie, aká je hlavná téma týchto prezidentských volieb. Mali by sme to vedieť? Alebo ostane pre každý tábor iná?

Alebo v týchto prezidentských voľbách naozaj ide najmä o budúce zahranično-politické smerovanie Slovenska? A nejde napokon vždy, ak prezident reprezentuje navonok svoju krajinu a štát ako jeho hlava?

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.